מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   אימון אישי ואימון עסקי לפריצת דרך בחיים
לחץ להגדלה
אימון אישי הוא תהליך קצר וממוקד אשר יאפשר לך להשיג את המטרות החשובות לך בחיים. חיפוש עבודה זו משימה שדורשת מחויבות, מיקוד, התמודדות עם פחדים, התמודדות עם סירוב. אימון הוא כלי מדהים שבאמצעותו ניתן להפוך את חיפוש העבודה ליעיל יותר, קל יותר ולמצוא את העבודה המתאימה לך !

מאת: אילת לבנון
פורסם: 14/07/07 20:30

דף חדש 1

           Coaching- אימון אישי ואימון עסקי לפריצת דרך בחיים

                                              

 

לכל אחד מאיתנו יש חלום.

חלום להצליח מבחינה מקצועית ולממש את עצמנו, חלום לבנות משפחה מאושרת, חלום להרוויח כסף רב וכו'..

לצערנו, לא רבים מגשימים אותו.

חלקנו מפחדים לחלום. מימוש החלום ייאלץ אותנו הרבה פעמים לוותר על המקום בו אנו נמצאים היום. המקום שלנו כיום הוא המקום הבטוח, המוכר, הנוח ולא קל לוותר על הידוע וללכת אל הלא נודע.

כמו כן, התמונה העתידית שאנו רוצים ליצור עבור עצמנו עשויה לעמת אותנו עם מצבנו הנוכחי. לא קל לנו לראות כיצד אנו מתפשרים, חיים ליד ולא עושים באמת מה שהיינו רוצים.

חלקנו גדלנו על התפיסה שעבודה היא לשם פרנסה ולא מקור למימוש עצמי. המטרות והיעדים של רובנו  מסתכמים בניסיון "לשרוד" ולעבור את היום. אנו נופלים במלכודת של ניסיון להתפרנס במקום לעצב לעצמנו חיים. גם המעיזים לחלום, חולמים פעמים רבות בקטן. כך אנו לא לוקחים סיכון גדול מדי, הכרוך גם באפשרות להיכשל. אנו רואים את העתיד שלנו כפועל יוצא של עברנו והעתיד שאנו חוזים הוא בעצם מחזור של חוויות עבר. אנו חולמים מתוך האילוצים והמגבלות שלנו ולא מעיזים לצעוד אל מקום חדש שבאמת מלהיב אותנו וכתוצאה מכך אנו חיים ללא מימוש עצמי, חזון או מטרה וחשים תסכול ו"תקיעות" בחיינו.

 

קואצ'ינג (אימון) הוא תהליך מדהים שמאפשר לאדם, לעתים בפעם הראשונה בחייו, להעיז לחלום.

 

המאמן והמאומן עובדים יחד לשם השגת מטרה שאותה בוחר המאומן. מטרה אטרקטיבית, מדליקה שאותה הוא רוצה להשיג. יצירת עתיד שבו הוא ירגיש שהוא באמת מממש את עצמו.

המאמן והמאומן חוקרים מהו המקום שבו נמצא האדם היום, כאשר הנחת היסוד היא שהמקום אליו הגיע האדם הוא פועל יוצא של המטרות שקבע לעצמו, במודע או שלא במודע, עד היום. כאן יש אפשרות לאדם להסתכל לעצמו בעיניים ולהבחין בבחירות שלו אשר יצרו את המציאות בה הוא חי.

באימון בודקים מהו המקום החדש שהאדם רוצה להגיע אליו. מהו החזון שלו. מהו העתיד שהוא רוצה ליצור.

המטרה היא להחזיר לו את יכולת הבחירה ולהחליט לבחור מחדש בחיים שרוצה עבור עצמו.

 

מ', כלכלנית כבת 30, הגיעה אלי לאחר שנים ארוכות במהלכן החליפה מספר רב של עבודות. מ' למדה כלכלה ומנהל עסקים לתואר ראשון ועסקה במהלך השנים בתחום זה. היא הגיעה אלי בתקווה לברר לעצמה מהו תחום העיסוק אשר ילהיב אותה ואשר יגרום לה להישאר בעבודה ולהיות סוף סוף מסופקת.

בתחילת האימון לא התחלנו לבדוק מייד את שאלת התחום המקצועי העתידי אלא כיוונתי את האימון לעובדה מרכזית ראשונה המעלה תהיות: תחלופת העבודות הרבה של מ'.

באימון התברר מהר מאוד שהמאומנת גדלה על ברכי ערכים המחשיבים את יוקרת המקצוע ואת יכולתו לשמש כמקור פרנסה ולא כמקור למימוש עצמי. הגדרת התפקיד ויכולת ההשתכרות הגבוהה נחשבו לשיקולים מרכזיים בבחירת מקצוע. לאור זאת, לא התחשבה המאומנת במאווייה ובצרכיה הרגשיים כאשר בחרה את תחום הלימודים ולמדה מקצוע שמלכתחילה לא אהבה. בהמשך ביררנו גם את האמונות הבסיסיות שבחרה לאמץ לעצמה כאשר אחת האמונות שהיא גילתה על עצמה היא שהיא מרגישה "לא מספיק שווה, לא חשובה" ולכן בחרה לעצמה , באופן לא מודע כמובן, חיים שמממשים את האמונה הזו.

קבענו שלוש מטרות אימון כאשר לכל אחת מהן קבענו מדד להצלחה: הראשונה הייתה להיות מחויבת לאימון. הסיבה שנבחרה מטרה זו היא העובדה שלאורך השנים לא הייתה המאומנת מחויבת לשום מסגרת ועלתה השאלה האם תוכל להיות באמת מחויבת לאימון ולא לעזוב כשקשה לה, שכן לא ניתן להגיע לשום תוצאה רצינית באימון ללא מחויבות והתמסרות של המאומן לתהליך.

המטרה השנייה של המאומנת הייתה להתחבר לעצמה, לרגשותיה, לרצונותיה ולצרכיה. בשל העובדה ששנים ארוכות נאלצה המאומנת להתמודד עם מציאות יומיומית שלא סיפקה אותה ושגרמה לה לתחושת תסכול ולתחושת "כשלון" מתמשך, היא התרגלה להדחיק את רגשותיה ולא לתת לצרכיה ולרצונותיה מקום בחייה.

המטרה השלישית הייתה כמובן לברר לעצמה מהו תחום העיסוק אשר מלהיב אותה ואשר הייתה רוצה לבחור בו.

האימון היה תהליך לא פשוט אבל מרתק וכלל מפגש של המאומנת עם עולמה הפנימי במקביל לשינוי הרגלים אשר הכשילו אותה לאורך השנים .

 

אימון מבוסס על ההנחה שאנו האחראים שלכל מה שקורה בחיינו ולכן לא די בקביעת מטרות ויעדים ובהתכוונות להגיע לשם, אלא נדרשת מחויבות לפעולה. על האדם המעוניין בשינוי, לעשות שינוי. השינוי לא חייב להיות גדול ודרמטי, לפעמים גם שינוי קטן יכול להביא לתוצאות משמעותיות. העבודה נעשית באופן הדרגתי כאשר מפגישה לפגישה המאומן מקבל משימות לביצוע המחייבות אותו לפעול על מנת להגיע לתוצאות. מ' קיבלה משימות מפגישה לפגישה והתמידה מאוד בביצוען.

 

המיקוד העיקרי באימון הוא "איך אני יוצר לעצמי את מה שאני רוצה". ההנחה שבבסיס האימון היא שהגענו לנקודה בה אנו נמצאים כתוצאה מהתנהגויות, תפיסות, דרכי חשיבה והרגלים שפיתחנו במהלך השנים וכדי להגיע למקום אחר עלינו להביא לחיים שלנו משהו חדש. ניתן בהחלט לשנות דפוסי התנהגות, לראות דברים מזווית אחרת ולהיפתח לדרכי חשיבה חדשות.

העבודה באימון היא לאתר את האוטומטים שלנו, לזהות אותם ואח"כ לבחור האם לשנות אותם או לא לשנות אותם. לעתים באימון האדם מחליט לשנות בפועל את מצבו ולעתים הוא מחליט להחליף את תבנית החשיבה שלו, את נקודת המבט, כאשר המציאות האובייקטיבית נשארת.

 

בעקבות האימון החליטה מ' לעזוב את תחום עיסוקה ולחפש לעצמה את התחום בו תרגיש מסופקת. ליוויתי אותה בתהליך חיפוש העבודה שהיה הפעם שונה לגמרי, מתוך מקום מודע של בחירה מחדש. מ' התחילה לעבוד כמנהלת מועדון לקוחות וכעת מרגישה מסופקת ומאושרת .

 

הכלי המרכזי באימון הוא שאילת שאלות. השאלות באימון הן שאלות מאוד ממוקדות, הגורמות לאדם להתבונן פנימה, לעמוד מול המראה ולבחור מחדש.

אנו שואלים את עצמנו שאלות כל היום ועונים לעצמנו תשובות. השאלות מכוונות את המיקוד שלנו ואת האופן שבו אנו חושבים ומרגישים. לדוגמה, קורה לנו משהו לא נעים ואנו רגילים לשאול, למה זה קורה דווקא לי? ומתמקדים בבעיה. אפשרות אחרת היא לשאול כיצד אני יכול לשנות את מצבי, כך שארגיש טוב? מה יכול לשמח אותי עכשיו? דוגמה נוספת היא אדם שמצוי בקשיים כלכליים ושואל את עצמו: איזה דברים אני רוצה כרגע ולא יכול להשיג? במקום לשאול: לאיזו תכנית אני זקוק כרגע על מנת להשיג את היעדים הכלכליים ארוכי הטווח שלי?

ההבדל בין השאלות ברור - המיקוד בשאלות החדשות הוא במציאת פתרונות והסתכלות קדימה.

 

 

 את תהליך האימון ניתן לסווג לשתי קבוצות בסיסיות:

 

 האימון האישי  (( LIFE COACHING

 

מתאים לכל אדם הנמצא במקום בו הוא מרגיש "תקוע" ורוצה לשנות, לגדול, לפרוח:

 

יצירת חזון והדרך להגשמתו

מערכות יחסים וזוגיות

בחירת כיוון מקצועי

שינוי מקצועי

קבלת החלטות

סיפוק וקידום בעבודה

נקודות צומת בחיים

שכלול מיומנויות חברתיות

 איזון בין קריירה ומשפחה  ועוד...

 

האימון העסקי (( BUSINESS COACHING

 

מיועד למנהלים, עובדים בכירים ועצמאיים המעוניינים לשפר את יכולותיהם וביצועיהם בתחום העסקי והניהולי:

 

יצירת חזון מקצועי או אישי

 שינוי מקצועי

מעבר בין תפקידים בעבודה

הכנה לאחריות חדשה בעבודה

שיפור מיומנויות ניהול

שיכלול מיומנויות תקשורת

האצלת סמכויות

ניהול זמן

התמודדות עם שינויים  ועוד...

 

האימון האישי והאימון העסקי משיקים זה לזה בתחומים רבים וניתן לשלב ביניהם.

 

לסיכום:

מה שהופך כל חלום לחזון בר הגשמה הוא המחויבות לפעולה ואני מאמינה גדולה ביכולת של כל אחד לקחת אחריות מלאה על המציאות שלו וליצור שינוי בחייו. הניסיון מוכיח שזה אפשרי והבחירה היא בידינו בלבד!

 

 

"אם  אתה יכול לחלום על זה - אתה יכול לעשות את זה" 

(וולט דיסני)

 

 

 

                                      אילת לבנון

                               מאמנת אישית ועסקית

                      מאמנת מוסמכת, בעלת תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית יישומית

                         מתמחה באימון וייעוץ קריירה  ומדריכת מאמנים.

 

         052-4877621           09-7967272      levanon10@bezeqint.net

 

                                            www.coach4u.co.il   

 

כל הזכויות שמורות לאילת לבנון. אין להעתיק, לשכפל, להפיץ או לעשות כל שימוש במאמר ללא אשור מפורש ו בכתב מהמחברת

 

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net