מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   סודי ביותר - קרנות הפנסיה הסודיות
לחץ להגדלה
בחברות ביטוח רבות לא רוצים שתקראו את הכתבה הזאת. הכל מפני שמתחת לאף מסתתרות קרנות פנסיה שמשתלמות לנו - ופחות לחברות. אז איך מוצאים אותן, ולמי כדאי לקפוץ על העגלה. נותנים, לא תיקחו?

מאת: אקסלנס נשואה
פורסם: 01/01/01 00:00

סודי ביותר - קרנות הפנסיה הסודיות.

 

בחברות ביטוח רבות לא רוצים שתקראו את הכתבה הזאת. הכל מפני שמתחת לאף מסתתרות קרנות פנסיה שמשתלמות לנו - ופחות לחברות. אז איך מוצאים אותן, ולמי כדאי לקפוץ על העגלה. נותנים, לא תיקחו?

לחברות ביטוח שרכשו בשנים האחרונות את קרנות הפנסיה יש סוד כמוס. הן לא רוצות שתגלו אותו, כי אם זה יקרה אתם תרוויחו יותר מדי - על חשבון הרווחים שלהן. ואת זה, כידוע, חברות הביטוח מאוד לא אוהבות.

לסוד הכמוס הזה קוראים "קרן פנסיה כללית", או בשמה השני "קרן יסוד", ולא צריך לעבור לימודי שוק ההון כדי להבין בנושאהמכשיר הזה קיים בכל קרנות הפנסיה כמתחייב מהוראות משרד האוצר, אך בניגוד לקרנות פנסיה רגילות, ביטוחי מנהלים וקופות גמל - בקרנות הפנסיה מתנהלים כיום מאות מיליוני שקלים בודדים. מדוע? האם יש משהו גרוע במיוחד בקרנות יסוד? מה פתאום.

בקרנות האלה יש דווקא לא מעט יתרונות, אבל גם חיסרון אחד בולט - אין בהן מרכיב ביטוחי ודמי הניהול שלהן נמוכים יחסית, ולכן חברות הביטוח אינן ממהרות לשווק אותן. הרבה יותר נוח להן אם כספים שצברתם במהלך שנות העבודה ינוחו להם בפוליסות ביטוח מנהלים שאינן פעילות או בפוליסות אובדן כושר עבודה, שבהן הן יכולות לגבות דמי ניהול גבוהים.

דמי הניהול הגבוהים נגבים למרות שבפועל לא מושקעים מאמצים ומשאבים רבים בניהול הכסף. לכך תוסיפו את העובדה שברווחי הפוליסות האלה חברות הביטוח משתתפות בעצמן, ואילו במקרה של קרן יסוד התשואה שמורה רק לכם. בקיצור, לא משתלם בעליל.

אבל בזמן שחברות הביטוח מצניעות את קרנות היסוד, מספר גופי השקעות פרטיים החלו להפעיל קרנות מסוג זה בתקופה האחרונה. היום ניתן לבצע הפקדות בקרנות יסוד בהלמן-אלדובי, אקסלנס וגם במיטב. אורי אלדובי, מנכ"ל הלמן אלדובי, מסביר שקרן יסוד מהווה אלטרנטיבה לקופת גמל עבור מי שרוצה חיסכון לפנסיה מעבר לקרן, ומעוניין לקבל גם אותו בצורת קיצבה.

למעשה, קרן יסוד היא קופת גמל המשלמת קיצבה - ובדומה לקופת גמל גם רווחיה פטורים ממס. אפילו דמי הניהול שלה דומים לאלו של קופות גמל, כלומר 2% מתוך ההון הצבור, בניגוד לדמי הניהול בקרנות פנסיה שגבוהים הרבה יותר. אלדובי מסביר שחברות ביטוח מעדיפות לשווק ללקוחות קרנות פנסיה מקיפות, שגובות הן 0.5% מהצבירה והן 6% מהגבייה השוטפת.

קרנות יסוד אינן המכשיר האופטימלי לכולם, ושכיר שהתחיל חיסכון פנסיוני בגיל צעיר לרוב לא צריך להתעניין בהן. עם זאת, הן טובות לכמה קבוצות ייחודיות - לחלקן כהשלמה לקרן פנסיה, ולאחרות כקרש הצלה של ממש. האטרקטיביות המרכזית של קרנות מסוג זה נעוצה בכך שניתן להעביר אליהן פוליסות ביטוח מנהלים מסולקות, כלומר כאלה שכבר לא מופרש אליהן כסף חדש.

4 פוליסות שונות

לא מעט אנשים מגיעים לגיל פרישה כאשר החיסכון הפנסיוני שלהם הוא 4-3 פוליסות ביטוח מנהלים שנפתחו על-ידי מעסיקים שונים לאורך הקריירה, וכל פוליסה כזאת משלמת סכום זעום של כמה מאות שקלים בחודש. את הפוליסות האלה ניתן לאחד בתוך קרן יסוד, ולקבל ממנה קיצבה גדולה יותר בזכות איחוד הכספים והגדלת התשואה עליהם - תוך תשלום דמי ניהול נמוכים יותר.

פוליסות ביטוח מנהלים לא ניתנות כיום להעברה לאף מכשיר אחר פרט לקרנות יסוד. גם אנשים הקרובים לגיל פרישה, או כאלה שאינם בני חיתום בקרנות הפנסיה הרגילות-יכולים להפקיד סכומים בקרנות יסוד ולקבל קיצבה עם הגיעם לגיל הפרישה.

קבוצה גדולה נוספת שיכולה ליהנות מהיתרונות של קרן יסוד היא קבוצת העצמאים, שאין להם קרן פנסיה שמבטיחה קיצבה. מכיוון שקרנות יסוד לא מקבלות סבסוד ממשלתי ולא זכאיות לאג"ח מיועדות, הן מאפשרות הפקדות חד-פעמיות של כל סכום (ללא תקרה), והכספים פטורים ממס.

בהתאם להוראה חדשה של משרד האוצר, עצמאים חייבים להפקיד 1,004 שקל בחודש במכשיר קיצבתי כדי לקבל הטבת מס, כך שלא ניתן להפריש יותר לקופת גמל כדי לקבל את ההטבה. את הכסף שהופקד ניתן להתחיל למשוך מגיל 60 בצורת קיצבה.

רוצים הגנה מושלמת

קרנות כלליות הן מכשיר מעניין גם עבור שכירים שהגיעו לתקרת ההפקדות לקרנות פנסיה (3,030 שקל ברמות שכר של כ-16 אלף שקל), ורוצים אפיק נוסף שיבטיח קיצבה בעתיד ושניתן יהיה להפריש אליו סכומים בלתי מוגבלים - כזה שמהווה חלופה לקופות גמל רגילות.

אייל שלזינגר, מנכ"ל אקסלנס פנסיה, שמנהלת מתחילת השנה קרן כללית שגייסה עד היום 20 מיליון שקל, סבור כי המכשיר טוב בעיקר עבור אנשים שקיבלו סכום חד-פעמי גבוה, כגון עצמאים שמכרו את העסק או שכירים שפרשו במסגרת הסכם לפרישה מוקדמת.

רוב האנשים נוטים להפקיד את הכספים אצל מנהל תיקים, ולסכם על סכום קבוע שימשכו מדי שנה. אולם במקרה הזה יחול מס על רווחי הון - וגם היתרה תדולל בכל פעם, והיא עלולה להסתיים כשהמשקיע עדיין בחיים וזקוק לכסף. במובן הזה מתפקדת קרן יסוד ככל קרן פנסיה, והיא תשלם קיצבה כל עוד המבוטח חי-גם אם מדובר בסכום מצטבר, הגבוה מסך ההפקדות.

שלזינגר מעריך כי בתקופה הקרובה תגבר ההתעניינות בקרנות יסוד, משום שהתקנה לגבי עצמאים שחייבים להפקיד כסף במסלול קיצבתי נכנסה לתוקף רק השנה, ולכן היא תשנה את התנהגות המפקידים בסוף השנה.

ההבדל היחיד בין קרן יסוד לקרנות הפנסיה ה"רגילות", שהוא גם החיסרון הבולט שלה, נוגע לשארים. ירון טבצ'ניק, יועץ פנסיוני, מסביר שבניגוד לפנסיה רגילה - שבה בגין מבוטח שנפטר השארים ימשיכו לקבל קיצבה כל עוד הם חיים - בקרן יסוד קיימות שתי אפשרויות: הראשונה היא משיכת כל הסכום, והשנייה היא קבלת קיצבה כל עוד נשאר כסף בקרן, בתשלום שאינו מובטח לכל החיים. "רוב הציבור רוצה הגנה סוציאלית מושלמת, ולכן קרן יסוד לא תמיד מתאימה", הוא אומר.

נכון לסוף 2005 ניהלה תעשיית הקרנות הכלליות 287 מיליון שקל, כאשר הקרן הגדולה ביותר היא מבטחים יסוד, המנהלת 111 מיליון שקל. נראה כי בתקופה האחרונה האוכלוסיה מתחילה לגלות את הקרנות הסודיות, ובשנתיים האחרונות צמח היקף הנכסים המנוהלים שלהן בכ-30% בכל שנה. כמובן שבשלב הזה מדובר בחוק המספרים הקטנים, והמבחן האמיתי יהיה בחודשיים הקרובים, עם תחילת עונת ההפקדות להטבת מס.

גיל יניב, המשנה למנכ"ל ומנהל משותף בחטיבה לחיסכון ארוך הטווח של כלל ביטוח, מאמין שאין כאן קונספירציה של חברות הביטוח. "אני חושב שמדובר בכלי פנסיוני מעניין", הוא מאבחן, "אבל חברות הביטוח בעצמן עוד לא גילו אותו". לדבריו, סל המוצרים של חברות הביטוח רחב כל-כך, שלעתים ההתמקדות היא בשיווק של מוצרים בסיסיים יותר כמו קרנות פנסיה מקיפות. "לכן", הוא מסכם, "יש כאן מוצר פנטסטי שלא מודעים לקיומו".

 

באדיבות אקסלנס נשואה, בית ההשקעות

קבוצת אקסלנס נשואה, בית ההשקעות הגדול והמוביל בישראל.

 

   תגובות  (1) הוספת תגובה
1.
אנחנו עושות שיחות אירוטיות חמות ולוהטות ושיחות ארוטיות בוואצפ עם תמונות ומוכרות  
שירן (07/10/2020)
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net