מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   סיימנו ללמוד מה עושים עכשיו?
לחץ להגדלה
"המחיר להצלחה הוא עבודה קשה והקדשה עצמית לקראת המשימה שנטלת על עצמך. זכור - בין אם הצלחת ובין אם הפסדת, חשוב לדעת כי יישמת את המיטב שבך לקראת המשימה אליה שאפת..." ווינס לומברדי

מאת: תדהר צורי
פורסם: 28/04/08 10:20

דף חדש 1

 

מה עושים בוגרי אוניברסיטאות ומחפשי עבודה שעברו הסבה מקצועית?

המחיר להצלחה הוא עבודה קשה והקדשה עצמית לקראת המשימה שנטלת על עצמך. זכור - בין אם הצלחת ובין אם הפסדת, חשוב לדעת כי יישמת את המיטב שבך לקראת המשימה אליה שאפת...

ווינס לומברדי

 

מה עושים כשכל מקומות העבודה רוצים ניסיון בתחום שאתה מעוניין לעבוד ולך אין?

 

האם לא עדיף למעסיק לקבל לעבודה מישהו ללא ניסיון ולעצב אותו כרצונו? שאלות כאלו ורבות אחרות שואלים עצמם מחפשי עבודה רבים שסיימו את לימודיהם באוניברסיטה וכן רבים אחרים שעברו קורסי הסבה מקצועית לעבודה בתחומים חדשים.

ידוע כי אף אחד מאתנו לא נולד עם ניסיון. ניסיון רוכשים.

אנשים העוסקים בתחום אותו למדו לא השיגו את הניסיון ישר עם סיום לימודיהם. הם עבדו קשה מאוד כדי לרכוש אותו. אני, כשהתחלתי בעבודתי כמהנדס תוכנה, לא היה לי כל ניסיון בתחום ונדרשו ממני שש שנים תמימות בהן עברתי מעבודה לעבודה על מנת להתמקצע במספר תחומים ולרכוש ניסיון מתאים. בכל מקום עבודה אליו הגעתי, הייתי חייב להוכיח את עצמי מחדש ולהראות שאני פרודוקטיבי ולנצל כראוי את ההזדמנויות שניתנו לי על מנת להוכיח את עצמי. בשנים אלו לא אמרתי נואש - אף כי עבדתי בחברות הזנק, בסביבה תובענית עם בוסים וראשי צוותים לחוצים ביותר, עם בעיות קשות בתקשורת בין-אישית. בנוסף, אף עבדתי בשכר נמוך מהמקובל לתגמל עובדים בתחומים אלה.

ידעתי שההתמחות שאני רוכש עובדת לטובתי. בכל מקום בו עבדתי הצלחתי יפה ושדרגתי את עצמי מבחינה מקצועית. יתרה מכך, למדתי להעריך את עבודתי בפרופורציות נכונות ולא להתרגש מטעויות או מאנשים קשוחים. הרי הטבע האנושי נועד לטעות ואם לא היו מתרחשות טעויות, לא היה כל צורך בכל כך הרבה מהנדסים... השאלה היא איך אתה מתמודד עם בעיה, וכיצד אתה ניגש אליה ופותר אותה.

בתקופת היותי ירוק וחסר ניסיון, היה הדבר החשוב ביותר לנגד עיני צבירת ניסיון. בהיותך ירוק אתה לומד הכי טוב, ולבסוף אתה מבשיל. כשאתה בשל, אתה בשיאך. מכאן ניתן רק לנבול. לכן, כשנוח לי במקום עבודה - עושה את אותם הדברים... אני חש עצמי מתוסכל וגם היום, כשאני בשיאי, אני מחפש לברוח מהנוחיות ולהתחיל במקום חדש, בו אני יכול ללמוד, לגדול ולצמוח.

ובכן, קצת סטיתי מהנושא.

אסכם בנקודות, ואעלה בפניכם את הצעדים שיש לנקוט על מנת למצוא עבודה בדרך המהירה ביותר - כשאתם עודכם ירוקים.

 

שכר ותנאים נלווים:

לשכר אין כל משמעות בתקופת ההתמחות, והכוונה היא לכל המקצועות בלי יוצא מן הכלל, גם לאלה שבהם אין נדרשת כל תקופה של התמחות. מזה משתמע כי, כעובד מתחיל, אני חייב להתפשר עם השכר והתנאים הנלווים. אני צריך לראות ולהתייחס למקום עבודה כאל המשך לימודים, כבית-ספר, ולהסכים על כל מקום עבודה שייתן לי להתפתח בדרך הטובה ביותר.

 

מקומות עבודה:

רצוי להתחיל את הקריירה במקומות עבודה גדולים ומסודרים. במקומות אלה אתה יכול ללמוד על נהלים ועל דרכי עבודה נכונים. כמו כן להתברג בפרוייקטים גדולים בשלבים, והעיקר - ללמוד תמיד מוותיקי המחלקה. מקומות עבודה אלה בדרך כלל פחות רגישים לטעויות של מתחילים. אתה יכול להשתלב בצוות בהדרגה ולקבל על עצמך משימות לפי יכולת ההתקדמות האישית שלך. כמובן, שגם כאן מצפים ממך לתת את התפוקה במהירות המרבית ולהשתלב בצוות הכי טוב שאפשר. אך בארגונים גדולים תוכל ללמוד את המקצוע ואת סביבת העבודה הנכונה ללא עין פקוחה וצמודה בקביעות של בוס עצבני.

 

השתלבות במקצוע:

נניח שסיימת את לימודיך כמהנדס תוכנה ואתה מעוניין להשתלב בחברה כאחד מצוות פיתוח מוביל. ובכן, סביר להניח שרוב החברות לא יזנקו על מועמדים חסרי ניסיון למשרות פיתוח. לכן, שקול גם את האפשרות להשתלב בצוות בדיקות המפתח כלי בדיקה וכותב יישומים שונים ולא רק מריץ אפליקציות. כמו כן חפש להשתלב בצוות המבצע בדיקות בתחום בו אתה מעוניין להתמקצע. (תקשורת, בסיס נתונים, מערכות משובצות וכו').

דוגמה נוספת: במידה וסיימת ללמוד סייעות שיניים, כדאי גם להיענות להצעת עבודה בתור מזכירה במרפאת שיניים, ומשם תסללי לעצמך את הדרך הלאה. תמיד יכול להיווצר מצב בו יצטרכו בפתאומיות סייעת שיניים במרפאה, ואת כבר נמצאת במקום הנכון ובזמן הנכון. כמו כן במידה ולמדת רפואת שיניים, למשל, כדאי לך אפילו להתחיל לעבוד בתור סייעת ולהתנסות במקצוע ולזנק מעלה בהזדמנות הראשונה שתצוץ... זה לוקח זמן אבל תמיד עדיף להתחיל איכשהו.

 

חיפוש עבודה:

ישנן דרכים רבות לחיפוש עבודה מלבד להיענות למודעות 'דרושים' בעיתון. רצוי לפנות ללוחות דרושים באינטרנט ולהיעזר בחברות כוח אדם ייעודיות למקצוע מסוים. (רפואה, טכנולוגיה, משפטים, היי-טק ועוד). הישועה יכולה לבוא מכל כיוון אפשרי.

עצה אישית. כדאי להפיץ תמיד, ובכל הזדמנות, את העובדה שאנו מחפשים עבודה. לעתים קרובות קורה שתוך כדי שיחה מקרית עם מכר, תצוץ בפנינו ההזדמנות להציע את מועמדותנו למשרה פנויה במקום עבודה מסוים לשם נופנה על ידו.

 

לסיכום:

יש לזכור כי מצב של חוסר עבודה הוא מציאות טבעית וכל מקצוען היה פעם טירון ירוק שהחל את דרכו בחיפוש משרה מתאימה. לכן, אסור לנו לשקוע בדיכאון. חשוב לנצל את הזמן ה'מבוזבז' ולפתח בו תחביבים, לשמור על כושר ולהתמיד בפעילויות מגוונות כמו ריצה, הליכה או כל דבר שיעזור לך לשמור על השפיות ולשחרר מתוכך את האנרגיות השליליות.

 

 

הכותב: צורי תדהר, מחבר הספר "חושבים קריירה"
מנהל פורטל VideoJob
www.videojob.co.il

 

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net