מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   כתב ויתור ושחרור בעת סיום יחסי עובד מעביד
לחץ להגדלה
אחד מתוצרי הלוואי של המשבר הכלכלי הפוקד אותנו הינו גל הפיטורים השוטף את המשק. לא אחת נדרשים עובדים לחתום על "כתב ויתור" אשר תכליתו מניעת תביעות כספיות עתידיות מצד העובד את המעסיק ואישור קבלת סכומי הכסף המגיעים לו. על פניו הסכם זה נראה הוגן, הבעיתיות מתעוררת כאשר ...

מאת: עו"ד שירלי כהן-אדיב
פורסם: 01/02/09 15:34

 

כתב ויתור ושחרור בעת סיום יחסי עובד מעביד

 

המשבר הכלכלי העולמי הביא עימו גל פיטורים נרחב. עם סיום יחסי העבודה, לא פעם נדרשים עובדים על ידי המעבידים לחתום על מסמך שכותרתו "כתב ויתור ושחרור" או "מסמך ויתור", שבו העובד מאשר כי קיבל את כל הסכומים המגיעים לו, וכי הוא מתחייב שלא לתבוע את המעביד בעתיד.

 

הבעיה מתעוררת כאשר המעביד דורש מעובד שפוטר (או התפטר) לחתום על "כתב ויתור", כתנאי לקבלת התשלומים המגיעים לו.

 

כבר עתה יאמר: מעביד אינו רשאי להתנות את התשלומים המגיעים לעובד, מכוח החוק ו/או מכוח צווי הרחבה ו/או הסכמים קיבוצים, עם סיום יחסי העבודה ביניהם, בחתימה על "כתב ויתור", בו מתחייב העובד לקבל סכום מסוים, לסילוק כל התביעות והתשלומים המגיעים לו מהמעביד, וכן כי הוא מתחייב שלא לתבוע את המעביד בקשר עם זכויותיו הנ"ל בעתיד.

 

על פי החוק, המעביד חייב לשלם לעובד את כל התשלומים המגיעים לו ולרבות תשלום פיצויי פיטורים, פדיון חופשה ודמי הבראה, וזאת בין אם העובד מסכים לחתום על מסמך כלשהו ובין אם לאו.

 

ככל שהמעביד יסרב לשלם לעובד את הסכומים המגיעים לו על פי חוק, משום שהעובד  מסרב לחתום על "כתב ויתור", העובד רשאי לפנות לבית הדין לעבודה בתביעה מתאימה למימוש זכויות העובד.

 

נפסק כבר, כי:"אין לוותר מראש או בדיעבד, על זכויות שנקבעו בחוקי המגן במשפט העבודה...". המגמה הרווחת בבית הדין לעבודה הנה, כי יש לצמצם את המקרים בהם ניתן תוקף לכתב ויתור. מגמה זו נעוצה בעקרון השוויון או העדר השוויון ליתר דיוק ביחסי הכוחות שבין המעביד לעובד.

 

כך למשל נפסק, כי אין נפקות לכתב ויתור עליו חתם עובד בנסיבות של אילוץ וכן כי אין נפקות לכתב ויתור עליו חתם עובד מבלי שהיה ער למכלול זכויותיו על פי חוק וויתר עליהן מראש ומרצונו החופשי.

 

זכותו של אדם לפנות לערכאות הינה זכות יסוד. על כן, עצם החתימה על "כתב ויתור" לא תמנע מעובד לפנות לערכאות ולתבוע את זכותו מאת מעבידו.

 

 

יחד עם זאת, בהתמלא תנאים מסוימים תהיה נפקות ל"כתב וויתר":

 

א.      הזכויות עליהן ויתר העובד היו ידועות לו. תנאי זה מתמלא אם העובד חתם על כתב הויתור לאחר הגשת תביעה.

ב.      נמסר לעובד לפני חתימתו על כתב הויתור חשבון ברור ומובן על קיומה של עילת התביעה.

ג.       כתב הויתור ברור וחד משמעי.

 

יש להבדיל בין המקרה המתואר לעיל, לביו מצב בו מגיעים העובד והמעביד לידי פשרה בעניין סכום פיצויי הפיטורים שישולמו לעובד על ידי המעביד; הצדדים ניהלו משא ומתן בנוגע לסכום השנוי במחלוקת, והגיעו לכלל הסכמה בעניין הסכום הסופי שיש לשלמו. במקרה זה קובע חוק פיצויי פיטורים (סעיף 29) כי:"פשרה לעניין פיצויי פיטורים והודאת סילוק לא יהא להם תוקף, אלא אם נערכו בכתב, ונאמר בהם במפורש שהם לגבי פיצויי הפיטורים".

 

 

 

סוף דבר, אני ממליצה להימנע לחתום על "כתב ויתור". במידה ובחרתם לחתום על "כתב ויתור", רצוי לעשות כן כאשר הנכם מיוצגים על ידי עורך דין.

 

 

 

בכבוד רב ובברכה,

שירלי כהן - אדיב, עו"ד

שירלי כהן - אדיב
משרד עורכי דין
ד"ר אליהו 1, תל - השומר,רמת גן 52621
טל: 03-5358540, נייד: 0546-737308, פקס: 03-6352617


E-MAIL:S.ADIV.LAW@GMAIL.COM   

 

 

מאמר זה נכתב על מנת לספק מידע כללי ואינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. אין לנקוט פעולה ו/או לקבל החלטה המבוססת על הכתוב או המתפרש ממאמר זה מבלי להיוועץ בעורך דין העוסק בתחום.  

 

 מאמרים וכתבות בנושא זכויות עובדים:

מובטל - דע את זכויותיך

   תגובות  (1) הוספת תגובה
1.
עבודה מהבית בקורונה, בקלדנות 
שירן,herjrtk3244@gmail.com,כל הארץ (31/12/2020)
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net