מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   האם אוכל לחזור לעבודה מחופשת הלידה?
לחץ להגדלה
בראשן של נשים רבות חולפת המחשבה כי לאחר שובן מחופשת הלידה ימצאו במקומן מחליפה מצטיינת שגזלה מהן את תפקידן. במאמר זה ריכזה עבורכן ד"ר מירה חניק עצות טובות כיצד לשמור בביטחה על מקום עבודתכן בשובכן מחופשת הלידה.

מאת: ד"ר מירה חניק
פורסם: 10/03/09 09:17

האם אוכל לחזור לעבודה מחופשת הלידה?

 

ילדת ואת יוצאת לחופשת לידה? בוודאי התגנבה המחשבה למוחך: "ומה יקרה אם הם יקבלו מחליפה טובה ולא ירצו לקבל אותי בחזרה לעבודה"?

 

ובכן, שאלה כזו עולה במוחן של  רבות הנאלצות לעזוב את מישרתן לתקופת חופשת הלידה, אבל לעיתים הן מתביישות לשאול. גולשת כתבה לי שאלה כזו, והייתי נבוכה. לא ידעתי מה לומר לה, אז שאלתי את חברותי החכמות ובעלות הניסיון, והנה כמה טיפים שהן שלחו לנו:

 

1. "תני להם הכל"!

מניסיוני, גם כעובדת שיצאה לחופשת לידה ובעיקר כממונה על עובדות שיצאו לחופשת לידה, צריך ללמד  ה כ ל אחרת המחליפ\ה שלה  "תלכלך" עליך שעשית את העבודה באופן שטחי ובלתי מקצועי ושהיא עצמה - נזר הבריאה, שרק חיכו שתבוא ותראה כמה טוב יכולה העבודה להיעשות.

 

אם זה בידייך – חשוב שתקבעי מחליפ\ה לא בימים האחרונים לפני הלידה, שבד"כ אינה חלה במועד המתוכנן, כך שתוכלי לעמוד על החלקים הבעייתיים ולהדריך אותה.

כממונה "בוסית", אני סבורה שלא תמיד רוצים להחליף עובדת שילדה, אלא אם כן היא מנצלת  את מצבה החדש - נעדרת רבות (מבלי לנסות אפילו למצוא פתרון אחר מלבד היעדרות שלה, כי היא חוסכת כסף לשמרטף, וגם סתם כי לא בא לה להתאמץ ועדיף לה להישאר בבית). פעמים רבות, למרות שחרה לי - כאישה, עובדות נצלו את ההטבות השונות יותר מגברים שהיו נחותים מהן בהרבה ברמה, אבל "סיפקו את הסחורה". דבר אחד ברור: הראי את עבודתך באופן הטוב ביותר, שיהיה למה לשאוף, אל תעלימי פרטים חיוניים (אני קוראת לכך "להעלים כף קמח במתכון"). אם את מקצועית וטובה - הראי זאת בכל תנאי. מי שמכיר אותך ומוקיר את עבודתך, לא ישמח לנפנף אותך, גם אם תעדרי  לפרק זמן סביר (ברור שלא תצפי שאם תצאי לחל"ת של שנה, שהוא טוב כשלעצמו - אבל לכל דבר מחיר...) לא יחכו לך  עם מכתב פיטורים. בקיצור - מי שזורע סופה - יקצור רוח, ומי שמכין את השטח טוב, יקצור את פרי עמלו. מקווה שזה לא נשמע פשטני, אבל  מניסיון אישי אני יודעת זאת. (בשמת).

 

2. חלקי את "הירושה" בין נאמנייך

דברי קודם עם הממונים והבהירי (אם אמנם את רוצה לצאת רק לחופשת לידה או קצת יותר) שאת רוצה שבהעדרך ימלאו את תפקידך על הצד הטוב ביותר, ולכן הציעי לחלק את מטלותיך ל-2-3  אחרים בעבודה הקרובים אליך ומכירים את סוג עבודתך, במידה וזה אפשרי, כמובן. הסבירי לכל אחת/ד האמור למלא את מטלותיך בהעדרך  את אופי הפעולות הקשורות למטלה/עבודה, והשאירי גם בקשה להתייעץ איתך טלפונית בכל בעיה שצצה.  כך תפקידך יחולק  כך שעוזריך/מחליפייך ישמחו שתחזרי, ומצד שני ידעו שהמטלה הנוספת שלהם היא זמנית וזה רק כדי לעזור  לעמיתה.

 

אם לא מתאפשר לך לקבוע את המחליפ\ה, ובמקומה תגיע מישהי שנקבעה ע"י הארגון, גם כאן את עדיין יכולה לבקש שישאירו אותך מעודכנת, על מנת שתוכלי ליעץ מידי פעם על פי דרכך שלך.

למחליפה תעבירי את התפקיד במלואו כולל כל המטלות וכל מה שהיא צריכה לדעת, אך תעודדי להתייעץ איתך במקומות בהם יש בעיה וגם סתם... כדי לשאול מה שלומה. כדאי לך גם להיות בקשר טלפוני עם מקום העבודה מיוזמתך ולהמשיך להיות מעורה ברמה של עדכון ומידע. (מֶתי).

 

3. הישארי רלוונטית

אחד הדברים שחשובים מאד הוא להראות רלוונטית כל הזמן, כלומר לאחר הלידה, כשקצת מתאוששים, לצלצל לעבודה מדי כמה ימים, לשמור על קשר רציף, ואף לקחת על עצמך במהלך התקופה (להציע עצמך), משהוא קטן שאת יכולה לטפל בו גם מהבית.

 

כמו כן, השתדלי  לתת יעוץ והרגשה שאת שם בשבילם, כי בלעדייך ברור שזה לא אותו דבר... זה סוג של שיווק עצמי. כדאי לעשות חפיפה של הדברים ההכרחיים והלא ייחודיים לך, לפני שיוצאים לחופשת לידה, תוך הבעת רצון טוב, ולהדגיש בפני הבוסים שתעמדי לרשותם בשמחה וברצון כשתהיה בעיה כל שהיא. ואז כאמור לשמור על נוכחות ברקע גם לאחר הלידה. סביר להניח שהמנהלים ישמחו שיש להם גב במקרה של בעיה וכן יהיו מרוצים מהמסירות והאכפתיות שאת מקרינה. מצד שני חשוב גם לזכור במידת הצורך להעמיד גבולות ברורים כדי שמקום העבודה לא יהפוך למטרד בזמן חופשת הלידה. (נועה).

 

 

 

 

 

הכותבת היא יועצת אירגונית, תעסוקתית ורוחנית ומאמנת אישית, המתמחה בקידום נשים ובשינוי בקריירה. מנהלת את אתר האינטרנט "הדרך למעלה: www.haderech.co.il

 

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net