מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   אלפי מחפשי עבודה הגיעו ליריד התעסוקה בצפון
לחץ להגדלה
בין המבקרים שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר, ראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר ומנכ"ל התמ"ת שרון קדמי וכן בכירי משרד התמ"ת. היריד אורגן בשיתוף פעולה של מחוז חיפה והצפון במשרד התמ"ת בשיתוף שירות התעסוקה, הרשות לפיתוח הגליל, התאחדות התעשיינים, התאחדות בבעלי המלאכה והתעשייה ועירית כרמיאל יקיימו כנס תעשיינים ויריד תעסוקה.

מאת: משרד התמ"ת
פורסם: 10/03/10 14:30

בן אליעזר בראיון עבודה בכרמיאל; אלפי מחפשי עבודה הגיעו ליריד התעסוקה בצפון

 

צילום: יורם כהן

אלפי מחפשי עבודה הגיעו ליריד התעסוקה שנערך היום (ד') בכרמיאל.

 

השר בן אליעזר, אמר כי היתרון הגדול של יוזמות כגון יריד התעסוקה הוא בכוח שבשיתוף הפעולה בין רשות מקומית, משרד התמ"ת ושירות התעסוקה אשר ביחד יוצרים סינרגיה שיכולה להביא תועלת רבה למחפשי העבודה.  "יכולתה של מדינת ישראל להתמודד עם האתגרים הכלכליים והחברתיים נעוצה בראש ובראשונה בפיתוח מקורות תעסוקה ובנייתה של תעשייה יציבה ומשגשת בפריפריה ואני רואה בזאת משימה לאומית – לא פחות".

 

אליעזר הוסיף כי משרד התמ"ת יסייע בכל יוזמה שכזו בכדי לסייע לתעסוקה בפריפריה. "זהו רק צעד אחד מתוך מספר צעדים שנעשים המתמקדים כיום בפריפריה ובאוכלוסיות המיוחדות כגון חרדים וערבים. משרד התמ"ת נושא את דגל הפיתוח הכלכלי של הפריפריה ככלל והגליל בפרט, מפעיל ומקדם כלים ומערכי סיוע שונים לטובת העסקים והתעשייה באזור, בין השאר באמצעות גיוס עובדים דרך מסלולי התעסוקה, סיוע בהרחבת מפעלים קיימים, הכשרות מקצועיות, סיוע בשיווק לחו"ל, פיתוח ושדרוג אזורי תעשייה, חונכויות עסקיות ומו"פ תעשייתי".

 

לפי נתוני אגף מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת,עליה של 7% במספר המשרות הפנויות ברבעון הרביעי של 2009 במחוזות הצפון וחיפה לעומת ממוצע תקופת המשבר; עם זאת -  העלייה במחוז הצפון והחיפה – נמוכה בהרבה מאשר כלל המגזר (26%).

להלן עיקרי המגמות בביקוש לעובדים והתעסוקה בצפון הארץ ברבעונים האחרונים, דהיינו הרבעון הרביעי 2009 ביחס לרבעונים הקודמים, שהם כידוע היו רבעוני המשבר. הניתוח נערך בידי מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת:

איושי משרות - ברבעון הרביעי של 2009 נרשמה ירידה של 9% במספר איושי המשרות לחודש במחוזות הצפון וחיפה לעומת תקופת המשבר.  מספר איושי המשרות ירד מרמה של 10 איושים לחודש בתקופת המשבר לכ- 9.1 אלף ברבעון הרביעי של 2009. בכלל המגזר העסקי נרשמה בתקופה המקבילה ירידה של 1% בלבד.

פליטות עובדים - ברבעון הרביעי של 2009 נרשמה ירידה חדה של 38% במספר פליטות העובדים לחודש במחוזות הצפון וחיפה לעומת תקופת המשבר.  מספר פליטות העובדים ירד מרמה של 11.4 פליטות עובדים לחודש בתקופת המשבר לכ- 7.1 אלף ברבעון הרביעי של 2009. בכלל המגזר העסקי נרשמה בתקופה המקבילה ירידה דומה של 32%.

מאזן תעסוקה - כאשר אנו מודדים את מאזן התעסוקה (איושי משרות פחות פליטות עובדים) אנו רואים כי מאזן התעסוקה עבר ברבעון הרביעי של 2009 למאזן חיובי(יותר איושים מפליטות) של אלפיים משרות לחודש לעומת מאזן שלילי(יותר פליטות מאיושים)  של 1.4- אלף  בתקופת המשבר. הרבעון הרביעי של 2009 היה הרבעון הראשון בו נרשם מאזן תעסוקה חיובי בצפון לאחר חמישה רבעונים רצופים של מאזן תעסוקה שלילי (יותר פליטות מאיושים) . על פני כל תקופת המשבר ההרעה המצטברת במאזן התעסוקה בצפון עמדה על 16.5אלף משרות.

פיטורים - פליטות עובדים מורכבות מפיטורים ומפליטת ביוזמת העובד. ברבעון הרביעי של 2009 חזינו בירידה חדה בהיקף הפיטורים במחוזות הצפון וחיפה. מספר הפיטורים ברבעון הרביעי עמד על 3.7 אלף לחודש לעומת 6.3 אלף לחודש בתקופת המשבר, ירידה של 42%.

סיכום

ברבעון הרביעי של 2009 חזינו לראשונה לאחר למעלה משנה בשיפור במשתני שוק העבודה במחוזות הצפון + חיפה. שיפור זה התבטא במיוחד בעלייה במספר המשרות הפנויות ירידה חדה בפליטות העובדים ופיטורים ובמיוחד בכך שלראשונה מאז המחצית הראשונה של 2008 הפך מאזן התעסוקה בצפון לחיובי (יותר איושים מפליטות) לאחר חמישה רבעונים רצופים של מאזן שלילי.

המשבר הכלכלי האחרון הוא רחב ומקיף ופגע בכלל המגזר העסקי. יש לציין כי במרבית המשתניים היה השיפור במחוזות הצפון וחיפה מתון יותר מאשר נרשם בכלל המגזר העסקי .

 

נתונים עיקריים משוק העבודה של מחוזות הצפון וחיפה – ממוצע לחודש (מנוכה עונתיות)

 

                       רבעון 4 2009       משבר (4/08 - 3/09)      שינוי באחוזים

משרות פנויות      3,936                          3,669                          7%

מאזן התעסוקה    2,027                         -1,375                        

איושים                9,095                         10,006                        -9%

פליטות                7,068                         11,380                       -38%

מפוטרים             3,675                          6,322                         -42%

 

   תגובות  (1) הוספת תגובה
1.
אנחנו עושות שיחות אירוטיות בוואצפ 
מארינה,catex57830@yutongdt.com (15/01/2021)
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net