מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   אמהות כקריירה
לחץ להגדלה
בשנים האחרונות מתגלות שתי מגמות הנראות כסותרות אחת את השנייה. מחד- נשים רבות הופכות קרייריסטיות ומאיישות משרות בכירות. כאלה שהיו שייכות עד לא מזמן לעולם הגברי בלבד.

מאת: ריקי דינר-לוי
פורסם: 28/04/10 09:42

אמהות כקריירה

 

בשנים האחרונות מתגלות שתי מגמות הנראות כסותרות אחת את השנייה. מחד- נשים רבות הופכות קרייריסטיות ומאיישות משרות בכירות. כאלה שהיו שייכות עד לא מזמן לעולם הגברי בלבד. מאידך- לא מעט נשים בוחרות להאריך את חופשת הלידה עד לכדי חופשת חיים ומתרכזות בגידול הילדים. כחלק מהמגמות המשתנות, גורסות רבות מנשות הזן השני, כי אמהות הינה למעשה קריירה לכל דבר, ואף קשה יותר מהתפתחות קרייריסטית במשק הישראלי. האם אכן כך הדבר?

 

הקריירה החדשה - אמהות

 

קריירה: על פי מילון ההווה מוגדרת כהתקדמות מרשימה בעבודה.

עבודה: מוגדרת כעשייה, עיסוק, משרה.

 

אין ספק כי אמהות הינה עשייה, וזאת ללא לאות, חופשות, הטבות נופש וכדומה, שלא לדבר על תנאים פנסיונים וסוציאלים. עם זאת, כאשר מדברים על משרה, נהוג לחשוב בראש ובראשונה על השכר שבצידה ללא קשר להטבות הנלוות אליה. כאשר מדובר בקריירה מדובר לא רק על השכר הנוכחי, אלא אף על אופציות ההתקדמות בשכר ובעיסוק עצמו - קרי העבודה.

 

האם אמהות מכילה את כל אלו? את ההתקדמות, ההטבות, השכר? דיון באמהות כקריירה מצריך מאיתנו לערוך שינוי מחשבתי- השכר אינו חומרי כי אם רגשי, ההתקדמות אינה של השל העובד בפועל - קרי האימא, אלא של הכפופים אליה, ילדיה. מה שמעלה את התהייה מיהו העובד? הקרייריסט?

 

לצד כל זאת יש לזכור כי גם העסקים 'החדשים', ומכאן העובדים בהם, עוברים שינוי תפיסתי וכיום לא מדובר רק על עסק משרדי, כי אם על עסק נייד וירטואלי. כאשר יותר ויותר עסקים עובדים מבתי קפה, ושכרם אינו רק גולמי, אלא אף ניזון משת"פים ובארטרים, מדוע לא להתייחס לאמהות כקריירה החדשה?

 

הסיבות לכך מגוונות ומושרשות חזק בתפיסות המגדריות החברתיות שלנו (פרימיטיביות ככל שיהיו). אשה היושבת בבית, אינה קרייריסטית כי אם עקרת בית, והבעל היוצא לעבודה הוא הוא המפרנס והקרייריסט (נא לשים לב לעובדה שהמונח הוא "אשת קריירה" לעומת קרייריסט"- אין "איש קריירה"). לצד כל אלו הייתי מעוניינת להעלות מספר נקודות מדוע עלינו כן להתייחס לאמהות כאל קריירה.

 

מאפייני הקריירה החדשה

 

בבחירת הקריירה שלך את נדרשת לא פעם לייעוץ משפטי בין אם פותחת עסק עצמאי או חותמת על עסקה. לא פעם את מקיפה את עצמך ביועצים, פסיכולוגים או מאמנים עסקיים על מנת למקסם את יכולותיך ולהגיע להישגים אליהם את שואפת. גם בבחירה להפוך את האמהות כקריירה מומלץ לנקוט בגישה דומה.

 

  • בחירה - ככל מקצוע בו אנו שואפים להתקדם, האמהות נעשית מתוך בחירה, לא כל שכן כאשר הבחירה היא טוטאלית ומוותרת על עבודות אחרות בדרך.
  • מקצועיות - בדרך כלל אמהות הבוחרות להשאר ולעסוק בגידול ילדיהן הינן אלו המתחברות ומתמסרות לצד האמהי. התמסרות זו דורשת לא אחת יכולות מקצועיות, שלעיתים נרכשות לאורך הדרך בקורסי הורות אלו ואחרים.
  • ידע - הידע הנרכש בקורסים הנ"ל, מהווה למעשה מקבילה לקורסים מקצועיים אחרים ממש כפי שנעשה בהשמה בהייטק.
  • התקדמות - גם אם ההתקדמות אינה נראית לעין, הרי שהקורסים והידע השונה הנדרש בכל שלב התפתחותי של האמהות מהווים את ההתקדמות המקבילה לזו המתרחשת בעבודה 'רגילה'.
  • הנחלת הידע - העברת הידע לרמות כפופות מתרחשת כמעט בכל רגע נתון מהאם לילדיה (אני מקווה שאין צורך לפרט על סעיף זה והוא נהיר לכל).
  • בונוסים/הטבות/שכר חומרי - ההטבה הגדולה ביותר שמקבלת האם המסורה הינה חינוך ילדיה והכרת התודה מצידם. באשר להטבה החומרית, שהיא השכר הנהוג בכל עבודה...הרי שבשביל זה קיים כרטיס האשראי של הבעל J

 

סיכום

יותר ויותר נשים בוחרות להישאר כיום בבית, אך מבחינה חברתית עדיין אינן מוגדרות כעובדות שלא לדבר על קרייריסטיות. עם זאת, שינוי תחוקתי כבר מתחיל להתרחש וזאת בדרישה להכיר במטפלות כהוצאה מוכרת, בדיון בבקשה להארכת חופשת הלידה ועוד. השינוי המגדרי מיוחל מתרחש לאיטו, אך הוא מתרחש. בתקווה כי הנקודות שהועלו במאמר זה יספקו חומר למחשבה, אם לא למחוקקים אז לפחות לבעלים.

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net