מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   יוגה ומדיטציה בשירות עסקים
לחץ להגדלה
עולם העסקים, לפחות למראית עין, פועל על עיקרון מכונן של עלות ותועלת. כדי להצליח בעסקים, יש אומרים, צריכים מנהלים בכירים להתעלם מרגשות ולפעול למען המטרה השיווקית של חברתם. בעולם שבו הקפיטליזם שולט נדמה שכולנו מתחרים על מסלול מרוצים, כאשר כל אחד מנסה לעקוף את השני ולהגיע להישגים.

מאת: קריירה
פורסם: 16/12/10 01:19

יוגה ומדיטציה בשירות עסקים

 

עולם העסקים, לפחות למראית עין, פועל על עיקרון מכונן של עלות ותועלת. כדי להצליח בעסקים, יש אומרים, צריכים מנהלים בכירים להתעלם מרגשות ולפעול למען המטרה השיווקית של חברתם. בעולם שבו הקפיטליזם שולט נדמה שכולנו מתחרים על מסלול מרוצים, כאשר כל אחד מנסה לעקוף את השני ולהגיע להישגים.

אולם בשנים האחרונות חלה תפנית מענינת ועסקים רבים מאד גילו את התרומה של התפיסה ההוליסטית-רוחנית שמקורה במזרח הרחוק. יוגה, מדיטציה, דמיון מודרך, כלים של קאוצ'ינג ועוד, נהיו בשנים האחרונות פופולאריות מאד בעולם העסקים, ואנשי הנהלה וכספים, וגם עובדים חדשים שרק עכשיו סיימו לימודי הנדסה, נהנים מתרומתן הייחודית.

 

התמקדות בחיובי ולא בשלילי

תרבות העסקים בדרך כלל מנתחת כישלונות ושגיאות. מנהלים לרוב יתרכזו בנקודות שלדעתם על העובדים לשפר ולא בהצלחות. לפי הפסיכולוגיה החיובית, תחום מחקרי שצובר תאוצה וזוכה לפופולאריות, התמקדות ביכולות, בכישרונות ובערך שמביא איתו כל עובד, צפויה לקדם את העסק יותר מהתרכזות בשלילי. עובד שזוכה מדי פעם לטפיחה על השכם יגיע למקום העבודה בתחושה טובה יותר וישקיע יותר בעבודתו.

 

קחו דקה לנשימה

ברחבי העולם יותר ויותר מקומות עבודה מיישמים עקרונות ומתרגלים בפועל יוגה ומדיטציה. במקום לעבוד בשיא הכוח ובשיא המהירות, העובד מונחה לקחת נשימה ארוכה ומרגיעה כמה פעמים במהלך היום ולעסוק בתרגילי יוגה לפני תחילת העבודה. גישה זו אולי נשמעת יוצאת דופן למי שבעברו לימודי הנדסה למשל אבל רוגע ושלווה בעבודה מובילים לתוצאות טובות יותר. כאשר העובד מתון ומיושב בדעתו גם היחסים בינו לבין שאר העובדים ובינו לבין המנהלים ישתפרו.

 

כשדמיון מתורגם למציאות

המדיטציה והדמיון המודרך מספקים כלי עזר למנהלים ולעובדים כאחד. בעזרת דמיון מודרך יכול המנהל לחזות בדמיונו לאן הוא מבקש להוביל את החברה בעתיד ועל ידי כך להגשים זאת במציאות. עובד יכול גם הוא להשתמש בכלי הדמיון המודרך כדי לפתור משברים עם הבוס או עם עובדים אחרים.

כלי נוסף מעולם הרוחניות שיכול לעזור לעובדים ולמנהלים כאחד הוא פסיכודרמה. אנשי מקצוע בתחום מציעים להגיע לבתי העסק ולערוך סימולציות של בעיות ומשברים בעבודה העוזרות להגיע לפתרונות ולהישגים. בסימולציות אלו ניתן "להחליף תפקידים", העובד הופך למנהל והמנהל לעובד וכל אחד יכול לראות את נקודת מבטו של השני ולהציג את עמדותיו.

 

ניו אייג' כפעילות חברתית

לכל עובד יש תוכניות לשעות הפנאי. אחת העובדות תמהר לקורס צילום לאחר שעות העבודה, בזמן שעובד אחר ישקול להירשם לקורס פסיכומטרי כדי להתקבל ללימודים גבוהים. בכל מקרה, גם מקום עבודה יכול לראות עצמו כמעשיר את שעות הפנאי של העובדים בעזרת קורסים וסדנאות רוחניות. ניתן להזמין מדי פעם מרצה בתחומים כמו בודהיזם או גרפולוגיה ואחר כך לנהל דיון עם העובדים כיצד ליישם את העקרונות שנלמדו  בחיי היום יום.

 

ייעוץ ניהולי אישי

יותר ויותר מנהלים פונים לאיש מקצוע בתחום האימון העסקי שמשלב עצות המוגדרות כרוחניות. מנהלים רבים זקוקים לאדם חיצוני שיוכל להצביע על הנקודות החלשות שלהם, לעזור להם להתמודד עם בעיות של אגו וללמד אותם כיצד ליצור אווירה עסקית חיובית. מאמנים אישיים אלו היו בעברם אנשי עסקים מצליחים ומוכשרים והם היום מנחים מנהלים אחרים על סמך הידע והניסיון שלהם ועל סמך גישות המושפעות מפילוסופיות מזרחיות  שונות.

 

לתת ולא רק לקבל

 אחד העקרונות החשובים של תורות כמו הבודהיזם הוא עקרון הנתינה. חברות רבות מעוניינות לשדר מסר של עזרה לחברה ולקהילה שבתוכה הן יושבות. אנשי עסקים תורמים למטרות שונות ועובדיהם נרתמים למען סיוע ועזרה לאוכלוסיות במצוקה. בחברות הייטק רבות נהוגה מסגרת של התנדבות למען אחרים. פעולה זו יוצאת מתוך הנחה שנתינה לאחר תורמת גם לטיפוח העצמי.

 

עסקים: לא רק שחור או לבן

עולם העסקים אינו עולם חד גוני המתרכז רק בצבירת הון.יותר ויותר מומחים מייעצים לאנשי עסקים לטפח את עובדיהם ולהשתמש בכלים מתחום הניו אייג'. אם לשאול מושג מתחום הרוחניות, מנהל שיאזן את היין והיאנג יבטיח שגשוג ופוריות של העסק שלו ושביעות רצון בקרב עובדיו.

  

   תגובות  (1) הוספת תגובה
1.
חמות בוואצפ: 050-7534732 
מרינה,xo324223231@gmail.com (17/12/2020)
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net