מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   קבלת החלטות ורגשות
לחץ להגדלה
תמיד לימדו אותנו שצריך להפריד בין הרגש להיגיון כדי לקבל החלטה טובה. אבל כל אחד יודע שהדבר הזה בלתי אפשרי, כי רגש הוא חלק בלתי נפרד מאתנו כבני אדם. גם אם ממש נתאמץ לא נוכל לתפקד כמו מחשב שנקבל את כל הנתונים ופולט תשובה קרה...

מאת: Allcareers
פורסם: 01/02/12 20:46

קבלת החלטות ורגשות

 

תמיד לימדו אותנו שצריך להפריד בין הרגש להיגיון כדי לקבל החלטה טובה. אבל כל אחד יודע שהדבר הזה בלתי אפשרי, כי רגש הוא חלק בלתי נפרד מאתנו כבני אדם. גם אם ממש נתאמץ לא נוכל לתפקד כמו מחשב שנקבל את כל הנתונים ופולט תשובה קרה. השאלה היא האם בכלל כדאי לעשות מאמץ. האם לרגש יש תפקיד בקבלת החלטות או שהוא גורם מפריע שצריך ללמוד להתמודד אתו?

 

לרגשות יש תפקיד

רגשות מתפתחים בתגובה ליחסים שלנו עם הסביבה, בבית, בחוץ, בעבודה. אם ננסה לדמיין חיים ללא מערכות יחסים מורכבות, נגיע מהר מאוד לתיאור של ייצור פשוט, שמתעורר בבוקר, מחפש מה לאכול וחוזר לישון. אלה הפעולות הנדרשות כדי להישאר בחיים. אבל החיים שלנו הם לא רצף של פעולות אוטומטיות. הרגש, השלילי או החיובי, הוא שמוביל אותנו לעשות דברים שהם מעבר לחיפוש אוכל ושינה. בלי אהבה, תשוקה, שמחה, כעס וקנאה, לא הייתה לנו מוטיבציה לחקור, להתעניין ולהתגבר על אתגרים בחיים. ואלו בדיוק המצבים שבהם אנחנו צריכים לקבל החלטות.

 

קבלת החלטות תמיד מעורבת ברגש

גם החלטה שאנחנו עושים בהגיון תהיה מושפעת מרגש. זה המבנה האנושי. לכן צריך לשאול את עצמנו למה בכלל לנסות להיפטר מהרגש כשמקבלים החלטות. המחשבה שהחלטה שנעשתה בחישוב קר היא טובה יותר נובעת מכך שאנחנו מרגישים שהרגש שולט בנו. הטבע של הרגשות הוא מעורר וגועש, וכשאנחנו לא מודעים לכך, הם גוררים אותנו לעשות דברים שלא רצינו. למשל, כעס שמצטבר בתוכנו גורם לנו לפגוע באנשים אחרים או לפוצץ עסקה ממש לפני החתימה. לכן, קבלת החלטות טובה תיעשה כאשר נהיה מודעים לרגש ונוכל לדעת אם להתייחס אליו או לנטרל אותו.

 

רגשות עזים מביאים להחלטות טובות

בדרך כלל אנחנו לומדים לדכא את הבעות הרגש המתפרצות, בעיקר כשמדובר במקום העבודה, אבל זו כנראה טעות. מחקר מעניין שנעשה על רגש וקבלת החלטות עסקיות, הראה שרגשות חזקים דווקא מועילים לקבלת החלטות טובה. הסיבה היא שכאשר לאדם יש רגש חזק כלפי משהו, זה מגביר את הקשב, הזיכרון וההתעניינות שלו בנושא.

 

החוקרים אף הציעו לחברות לשדר לעובדים ולמנהלים בכל הדרגות שהבעת רגש מותרת, מתוך אמונה שהבעת רגש תיצור מוטיבציה רבה יותר להישגים וערנות גדולה יותר בעת קבלת החלטות. אבל זה לא אומר שאפשר להתחיל להעיף שולחנות במסדרון המשרד. ההיפך. יחד עם ההמלצה לשחרר רגש, החוקרים טענו שהעובדים צריכים להיות מודעים לרגש, בעיקר כשמדובר ברגשות שליליים, ולהבין מה הוא אומר לגבי ההחלטה.

 

להיות אדם שקול

כבני אדם אנחנו יצורים שקולים שיודעים לקבל החלטות טובות. החיים מזמנים לנו מצבים של קבלת החלטות כל יום וכל שעה. את רובם אנחנו פותרים בלי הרבה מחשבה, אם מתוך ניסיון או הרגל ואם בגלל שאנחנו לא מייחסים להם חשיבות גדולה מדי. המצבים היומיומיים האלה, כמו אם לשתות קפה עכשיו או לחכות שהישיבה תיגמר, הם בדיוק המצבים שיכולים ללמד אותנו איך אנחנו משלבים את ההיגיון והרגש באופן טבעי. מודעות כזאת יכולה לעשות את ההחלטות המשמעותיות, כמו איך להגיב על הצעת עבודהחדשה,מה לעשות בכסף שהצטברבקרן השתלמות או האם לעשות שימור דם טבורי, לקלות וטובות יותר.

 

בהצלחה,

אתר קריירה

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net