מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   אוניברסיטה או מכללה?
אחת השאלות הגדולות הניצבות בפני חיילים משוחררים, כאלו שכבר חזרו מהטיול הגדול בחו"ל, היא – מה עושים עכשיו? מה הלאה? עבור מרבית האנשים התשובה היא לימודים לקראת רכישת מקצוע. רכישת מקצוע תאפשר להם בעתיד להתמסד, להזניק קריירה מצליחה ולהתחיל את חייהם כבוגרים. גם אם החלטתם להמשיך וללמוד, ואפילו אם אתם יודעים כי פניכם לקראת לימודי תואר ראשון, עדיין נשאלות השאלות מה והיכן כדאי ללמוד?

מאת: מאיה בר
פורסם: 04/05/12 19:47

היכן כדאי ללמוד - אוניברסיטה או מכללה?

 

אחת השאלות הגדולות הניצבות בפני חיילים משוחררים, כאלו שכבר חזרו מהטיול הגדול בחו"ל, היא – מה עושים עכשיו? מה הלאה? עבור מרבית האנשים התשובה היא לימודים לקראת רכישת מקצוע. רכישת מקצוע תאפשר להם בעתיד להתמסד, להזניק קריירה מצליחה ולהתחיל את חייהם כבוגרים. גם אם החלטתם להמשיך וללמוד, ואפילו אם אתם יודעים כי פניכם לקראת לימודי תואר ראשון, עדיין נשאלות השאלות מה והיכן כדאי ללמוד?

התשובה לשאלה מה כדאי ללמוד היא תשובה מורכבת התלויה ביעד הלימודים. לעתים, הכוונה היא ללמוד לקראת מקצוע, אולם לא תמיד. לעתים, מטרת הלימודים היא להעשיר את הידע, לצבור עוד ניסיון חיים ייחודי או לפעול למען קריירה בתחום האקדמי. במקרים אלו, הבחירה במקצוע הלימוד תהיה מבוססת על עניין בעיקר. לרב, מטרת הלימודים משולבת ומלבד הרצון בעניין, הכוונה היא גם לרכוש מקצוע מועיל לעתיד.

השאלה השניה הנשאלת היא היכן כדאי ללמוד? באוניברסיטה או במכללה? גם לשאלה הזו אין תשובה חד משמעית והיא תלויה במידה רבה ברצון התלמיד ובתחום הלימודים הנבחר. ישנם תחומי לימודים, דוגמת רפואה, אותם ניתן ללמוד באוניברסיטה בלבד. כיום, מקצועות רבים אחרים ניתן ללמוד גם במכללות וגם באוניברסיטאות, אז איפה כדאי יותר?

עלות הלימודים

שיקול חשוב בבחירת מוסד הלימודים הוא עלותם. עלות הלימודים משתנה באופן משמעותי בהסתמך על בחירת מוסד הלימודים. האוניברסיטאות ומספר מכללות ציבוריות הן מוסדות מסובסדים, בהם עלות הלימודים היא כ- 10,000 ש"ח לשנה. עלות הלימודים במכללות הפרטיות יקרה בהרבה ויכולה להגיע גם לפי שלושה.

למרות ההפרש המשמעותי בשכר הלימוד, חשוב לקחת בחשבון גורמים נוספים שעשויים להשפיע על עלות הלימודים הכללית, לדוגמה, מיקום מוסד הלימודים. ישנן מספר אוניברסיטאות הממוקמות בערים הגדולות: תל אביב, ירושלים, חיפה, באר שבע ורמת גן. תלמידים שאינם גרים בסמיכות לאוניברסיטאות יאלצו להוציא סכומים נוספים לצורכי שכר דירה, כלכלה ונסיעות במידה ויבחרו ללמוד בהן. למכללות הפרטיות פיזור רב יותר בארץ שמאפשר לימודים בקרבת איזור המגורים. במקרים אלו, גם אם שכר הלימוד יקר יותר, עלות המחייה, הנסיעות והמגורים נמוכה באופן משמעותי ויש לקחת זאת בחשבון.

בנוסף, חשוב לשים לב כי לשכר הלימוד הגבוה תמורה נוספת אשר לא תמיד ניתנת באוניברסיטאות: מרצים אורחים, מיכשור חדיש ועוד.

יחס אישי לסטודנטים

שוני נוסף בין האוניברסיטאות והמכללות הוא נושא היחס האישי. באוניברסיטאות רבות הבירוקרטיה רבה ויחס אישי כמעט ואין. הסיבה לכך היא כי המרצים נמדדים על ידי האוניברסיטה על פי פרסומיהם המדעיים ולא על סמך איכות ההוראה ושביעות רצונם של התלמידים מהם.

בניגוד לאוניברסיטאות, היחס האישי קיים בצורה מודגשת במכללות. המרצים נמדדים על פי שביעות רצונם של התלמידים ולכן משקיעים יותר גם בשיעורים וגם בין השיעורים. היכולת לפתח קשרים אישיים עם מרצים, שיכולים לאחר הלימודים להתרגם גם לקשרים עסקיים, גדולה יותר במכללות.

בשנים האחרונות עושות גם האוניברסיטאות מאמץ לשלב את נושא איכות ההוראה והיחס לתלמידים בסדר העדיפויות, אולם למכללות עדיין פור ניכר בתחום.

תאוריה מול מעשה

מטרת הלימודים העיקרית באוניברסיטה היא הכשרת סטודנטים לתארים גבוהים וכחוקרים במסגרת האקדמיה. לעומת זאת, מטרת המכללות היא הכשרת התלמידים להשתלבות מהירה בשוק העבודה. תוכניות הלימודים הנלמדות בכל אחד ממוסדות הלימוד משקפות מטרות אלו, וכתוצאה מכך הלימודים באוניברסיטה מספקים על פי רוב בסיס רחב יותר, וגם תיאורטי יותר, מאשר במכללות.

בגלל היוקרה המשויכת לאוניברסיטאות, מקומות עבודה רבים עדיין מעדיפים בוגרי אוניברסיטאות בקבלה לעבודה, אך גם מגמה זו הולכת ומשתנה ובתחומים מסוימים אף התהפכה. ישנן היום מכללות אשר נחשבות מובילות בתחומים מסוימים, גם על פני מספר אוניברסיטאות. מקומות עבודה מסוימים אף יעדיפו בוגרי מכללות, דווקא בגלל הפן המעשי של לימודיהם. השתלבותם של בוגרי המכללות בשוק העבודה לרוב מהירה יותר, כיוון שההכשרה שקיבלו היא בחלקה הגדול פרקטית.

תנאי קבלה

שיקול מרכזי נוסף הוא תנאי הקבלה. תנאי הקבלה לאוניברסיטאות מורכבים מציוני הבגרות בשילוב עם תוצאות מבחני הפסיכומטרי. לרב, הציונים הנדרשים לקבלה לאוניברסיטה גבוהים מהציונים הנדרשים לקבלה למכללות. אם אתם מעוניינים מאד בלימוד מקצוע מסוים ולא התקבלתם לאוניברסיטה, סיכויי הקבלה שלכם למכללה גבוהים יותר ושם תוכלו להגשים את משאלתכם בלימודי המקצוע הנבחר.

אין תשובה חד משמעית ביחס לשאלה היכן כדאי ללמוד תואר ראשון– אוניברסיטה או מכללה, לכל מוסד את היתרונות שלו, ולכל סוג מוסד גם החסרונות שלו. כדאי לשקול את הנושא בהתאם ליכולתיכם הכלכליות, מקום מגוריכם, יכולתכם להתקבל לתחום אותו אתם מעוניינים ללמוד והתחושה הכללית שיש לכם במוסד הלימודים.

   תגובות  (1) הוספת תגובה
1.
אנחנו עושות שיחות סקס חמות ולוהטות עם  
מעיין (23/09/2020)
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net