מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   קריירה בחינוך- שליחות ומימוש כאחד
למי שתחום החינוך קרוב ללבו, קריירה בחינוך היא לא סתם עוד קריירה- זאת הזדמנות למימוש עצמי, ולהשאיר את חוטמך בעולם. אתה יותר ממורה שמלמד חומר, אתה דמות חינוכית.

מאת: Allcareers
פורסם: 07/01/12 22:30

קריירה בחינוך - שליחות ומימוש כאחד

 

לעצב את הדור החדש

בגיל צעיר, ילדים הם "כחומר ביד היוצר". כמורים, יש לנו את היכולת להשפיע ולעצב את הדור הבא- ערכים, תפיסת עולם, דפוסי מחשבה ועוד. אנחנו חיים בעולם שנמצא בתהליכי שינוי מרחיקי לכת. במאה שנה האחרונות, האדם המערבי החל לראות עצמו נפרד מהטבע, עשה שימוש יתר במשאבי כדור-הארץ ובמקביל גרם לזיהום האוויר, המים והאדמה, הכחדת מינים של בעלי-חיים וצמחים ועוד. כרגע אנחנו עומדים בצומת דרכים: העולם יכול ללכת לקראת אסונות טבע והשמדה של חלקים נרחבים מהמין האנושי, או לקראת שינוי בתודעה האנושית וריפוי. לדור הבא תהייה השפעה מכרעת לגבי בחירת הכיוון- לקראת מה אנו הולכים? , להיות חלק מחינוך הדור הבא זאת שליחות וזכות גדולה.

 

 

מה אנחנו רוצים ללמד את הילדים שלנו?

להיות מורה זה מעבר ללמד תלמידים כיצד לפתור משוואות במתמטיקה או לזכור בעל-פה תאריכים בהיסטוריה. כמורה, עליך לשאול את עצמך אלו ערכים תרצה להנחיל לתלמידים שלך? האם למשל תרצה לחנך אותם לסובלנות, אי אלימות, קבלה של האחר, שמירה על הסביבה, דאגה לבעלי-חיים ועוד?

בהרבה בתי-ספר, השיטה היא להעביר בכיתה חומר לימוד, אותו התלמידים יצטרכו בהמשך לשנן וללמוד בעל-פה לקראת המבחן. כמורה, תוכל להחליט שאתה מעניק לתלמידים שלך כלים כיצד ללמוד- כיצד לארגן את החומר, כיצד להבחין בין עיקר לתפל ועוד. תוכל לעורר שאלות ולא רק לתת תשובות, לעורר סקרנות, לעודד אותם לחשוב באופן עצמאי, לגבש דעה משלהם, לחקור ולהעמיק בנושאים שמעניינים אותם ועוד. מורה טוב הוא זה המצליח לראות את הילד שעומד מולו ומספק לו את התמיכה והכלים לממש את הפוטנציאל הגלום בו. תפקידינו כמבוגרים- הורים או מחנכים, לתמוך בילד לגלות את החלומות שלו, ולעזור לו להגשים אותם. עלינו להיזהר מהנטייה לגרום לילדים להגשים את החלומות שלנו.

הלימוד בבית-הספר מהווה מרכיב עיקרי בבניית הדימוי העצמי של הילד. ילד שנכשל במבחנים מפנים שהוא "כשלון" וילד שמצליח מפנים שהוא תלמיד טוב, ובהמשך נאלץ לעמוד בציפיות. כאן ליחס המורה יש משמעות רבה- להיזהר מלהדביק תוויות של "תלמיד טוב" או "תלמיד גרוע", ללמד את הילד להתמודד עם כישלונות , לעודד למידה מתוך עניין  ומוטיבציה פנימית ולא מתוך רצון לקבל תגמול או פחד מעונש.

 

להיות דמות של מחנך

כמחנך, עליך להיות דמות שנותנת דוגמה אישית. אתה משמש מודל חיקוי עבור הילדים. כאשר יש פער או סתירה בין הדיבורים בכיתה ובין המעשים שלך בפועל, הם ירגישו זאת. לכן, השאיפה היא "לחיות את השינוי שאתה רוצה לראות בעולם". כדמות חינוכית, עליך לשאוף ללמוד, לצמוח ולהתפתח אישית, כפי שאתה מצפה מהתלמידים ללמוד ולהתפתח. אחת השאלות החשובות היא אלו תכונות ואיכויות עליך לפתח על מנת להצליח בתפקידך כמחנך? - להיות קשוב, אמפתי, בעל כריזמה וסמכות חיובית, בעל יכולת להכיל ועוד.

מקצוע ההוראה מעמת אתנו עם לא מעט אתגרים- המשכורת לא גבוהה, הרבה תלמידים בכיתה- כיצד תוכל לתת יחס אישי לכולם?, תלמידים שמפריעים בכיתה ואינם מתעניינים בחומר הנלמד, עליך להספיק ללמד את כל החומר עד סוף השנה, בזמן הפנוי שלך בבית עליך לבדוק מבחנים ועוד. אם בחרת ללמד בבית-ספר רגיל אשר כפוף למערכת החינוך, לא בהכרח תצליח בקלות להיות המורה שאתה רוצה להיות. כדי להתמודד עם אתגרים אלו נדרשת ממך הרבה סובלנות, וכמו כן לדעת בבהירות מי אתה ומה "האני מאמין" שלך כמורה, ולהישאר נאמן לעצמך ולחזון שלך. בנוסף, תוכל לבחור באיזה מסגרת חינוכית אתה מעוניין לעבוד- בית-ספר רגיל, בית-ספר דמוקרטי, חינוך אנתרופוסופי ועוד. ככל שהמסגרת החינוכית שאתה עובד בה יותר תואמת את השקפת עולמך, תוכל יותר לצמוח מקצועית, לחוש מימוש עצמי ולבטא את עצמך. 

אחד האתגרים לאורך השנים זה לשמור על לב פתוח- לעבוד מתוך אכפתיות ואהבה כלפי התלמידים שלך וכלפי העולם בכלל.

 

על אפשרויות לימוד של התחום – קרא עוד

   תגובות  (0) הוספת תגובה
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net