מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   ארגונומיה לעבודה נכונה בסביבת מחשב
בשנים האחרונות יותר אנשים סובלים מבעיות גב, פריצת דיסק, כתפיים מכופפות, כאבים באגן, עורף תפוס, כאבים בשורש כף היד. אלה הם סימפטומים של ישיבה ממושכת מול מסך המחשב ללא תנועה חופשית שמזרימה דם לגוף או משחררת את השרירים התפוסים.

מאת: שירה דרורי
פורסם: 08/09/12 22:41

ארגונומיה לעבודה נכונה בסביבת מחשב
 

בשנים האחרונות יותר אנשים סובלים מבעיות גב, פריצת דיסק, כתפיים מכופפות, כאבים באגן,  עורף תפוס, כאבים בשורש כף היד. אלה הם סימפטומים של ישיבה ממושכת מול מסך המחשב ללא תנועה חופשית שמזרימה דם לגוף או משחררת את השרירים התפוסים.
ישיבה לא נכונה בסביבת עבודה שאינה מותאמת לעובד מבחינה ארגונומית עלולה להוביל לבעיות פיזיות ומוטוריות קלות ועד חמורות וכרוניות.
חשוב מאוד לדעת כיצד לבחור נכון כסא אורטופדי, להתאים את הכסא לשולחן העבודה, להוסיף הדום או כריות תומכות במידת הצורך ועוד. לפניכם מספר טיפים שיסייעו לכם ליצור סביבה ארגונומית נכונה בזמן העבודה, בין אם אתם עובדים במשרד ובין אם אתם עובדים בבית. הטיפים רלוונטיים הן למבוגרים והן לילדים, כיוון שחשוב כבר מגיל צעיר לשמור על בריאות הגב והגוף.

בחירת כסא עם פונקציות חשובות

כסא הוא הכלי החשוב ביותר ליצירת סביבת עבודה בריאה. על הכסא אנחנו מבלים זמן רב ולכן, חשוב שנרגיש בנוח וגם שהכסא יתאם למידות גופינו ויאפשר לנו תנוחה חופשית. ראשית, יש לבחון את משענת הגב של הכסא, שהיא מעניקה יציבות אך גם משענת דינאמית כך שניתן לכוון אותה לפי הגובה הרצוי וגם להניע אותה אחורה וקדימה לפי סגנון הישיבה המבוקש (צמוד, רפוי).
הצורה הנכונה של משענת גב היא בעלת קימור, צורה זו תומכת באזור חוליות המותניים כדי שלא יהיה מרווח בין המושב למשענת. בנוסף, רצוי שלכסא יהיו משענות ידיים בהן ניתן לכוון את המשענת לפי תנוחת היד וגובה היד, כך שניתן להניח יד על המשענת בעת מנוחה. 
שימו לב שרכשתם כסא מתכוונן בגובה המושב, כיוון שכפות הרגליים צריכות לגעת ברצפה לישיבה בריאה ונכונה.

התאמת הכסא לשולחן העבודה

מידת ההתאמה בין הכסא לשולחן העבודה חשובה מאוד, כיוון שיכול להיות כסא מצוין ושולחן עבודה נוח אבל ההתאמה בגובה ובמרחק בין שניהם יוצרת פער ורווח שגורמים לתחושת חוסר נוחות.  חשוב קודם לרכוש שולחן כתיבה ואז כסא מתאים או לרכוש אותם ביחד, כדי לוודא התאמה. בדקו שכשאתם יושבים, המרפקים נוגעים בשולחן בלי שתצטרכו להתקרב או להתרחק וללא מאמץ. כמו כן, במידה וכבר יש לכם כסא ואתם מחפשים להחליף שולחן, פתרונות שונים בעיצוב תוך שימת דגש על הנדסת אנוש מציגים גם שולחנות מתכווננים לפי גובה מבוקש, פיתרון אידיאלי להתאמה בין שולחן לכסא. בכל מקרה, חשוב לפנות כל דבר מתחת לשולחן כדי לאפשר מרחב תנועה חופשי עם הרגליים.

מיקום נכון של המחשב ואביזרי מחשב אורגנומים

ארגון סביבת העבודה בעלת השפעה על בריאות העבודה. שימו לב שצג המסך ממוקם ישירות מולכם מבלי שתצטרכו להזיז את הצוואר ולהפעיל את העורף מאמץ. הקפידו שהצג יהיה בגובה הנכון, כך שלא תצטרכו להרכין ראש או להרים ראש כדי להביט במסך אלא שהוא יהיה ממש מולכם. לאחר שרכשתם מסכי מחשב, התאימו אותם בגובה ובהצבה נכונה לגובה שלכם.
כמו כן, השתמשו במקלדת ארגונומית שמאפשרת לכם להניח את פרק כף היד מבלי גם את העכבר מומלץ להגביה במספר סנטימטרים כדי שהוא יהיה בגובה המקלדת ורצוי להצטייד בעכבר ארגונומי שלא פוגע בשורש כף היד (שימו לב שהעכבר ממוקם בהמשך ישיר לזרוע).

הדום לישיבה טובה יותר

כדי להעצים את הנוחות, ובמידה והרגליים לא נוגעות במדרך מלא ברצפה תוך כדי ישיבה, אפשר להצטייד בהדום משרדי, כדי שהרגליים לא יתנדנדו באוויר. מומלץ הדום מתכוונן כדי להגיע למנח הנוח ביותר של הגוף.

   תגובות  (1) הוספת תגובה
1.
אנחנו עושות שיחות אירוטיות 
מורן,powib90068@asfalio.com,כל הארץ (29/03/2021)
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net