מאמרים
גיוס עובדים
זכויות עובדים
חיפוש עבודה
חשיבה חיובית
יומנו של מובטל
יזמות
כספים ופיננסים
מבחן גרפולוגי
מנהיגות
מקום עבודה
ניהול עובדים
עבודה בחו"ל
קורות חיים
קריירה
ראיונות עבודה
תורה פרנסה ויהדות
פרסום
   השיטות המובילות לגיוס עובדים
לחץ להגדלה
פרסום מודעות 'דרושים' , חברות השמה, חבר מביא חבר, ירידי תעסוקה באוניברסיטאות ובגני תערוכה, פניות יזומות של מועמדים, ניידות פנימית בארגון אלו הם רק חלק קטן מהשיטות לגיוס עובדים ולחיפוש עבודה...

מאת: תדהר צורי
פורסם: 10/12/07 13:14

דף חדש 1

למד את השיטות המובילות לגיוס עובדים

כשאני בונה צוות, אני קודם כל מחפש אנשים האוהבים לנצח. אם אין כאלה, אני מחפש אנשים השונאים להפסיד.

רוס פרו

 

1.      פרסום מודעות 'דרושים'

שיטה זו מצוינת על מנת להגיע לקהל יעד רחב וגדול מאוד בדרך המהירה ביותר. באמצעות מודעות 'דרושים' בעיתונים, ברדיו, בשלטי חוצות ובאתרי האינטרנט של החברה, נחשף המעסיק במהירות לקהל גדול של מחפשי עבודה, אך אליה וקוץ בה. הבעיה בשיטה זו היא הזמן והמשאבים שהחברה חייבת להשקיע ולהקדיש לשם מיון וסינון כל קורות-החיים של המועמדים הרבים הפונים אליה.

 

2.      חברות השמה

תפקידם של חברות ההשמה הוא למיין עבור החברה המגייסת את המועמדים ולשלוח אליה רק 2 או 3 מועמדים הנראים למראיינים שלהן כמתאימים ביותר לתפקיד. חברות אלו מתמחות בתחומי גיוס מסוימים כגון: היי-טק, כספים, משפטים, ביוטכנולוגיה, כלכלה, ביטוח ועוד...

חברות השמה במצבי גיוס עובדים המוני יכולות להוות כלי אפקטיבי ויעיל במיוחד. הבעיה בשיטה זו היא שלעתים אינטרס חברת ההשמה אינו תואם את האינטרסים של החברה המבקשת לקלוט עובד. בפועל, חברת ההשמה מעוניינת לבצע השמה מהר ככל האפשר על מנת לזכות בעמלה הגבוהה שלה (בד"כ בגובה של משכורת חודשית). נוסיף לכך שלחברות ההשמה אין לרוב את הרקע המקצועי הטכני על מנת להעריך מקצועית את כישורי המועמד אותו הם מפנים לחברה. לכן, יש הרבה מקרים שחברות ההשמה ישלחו מועמדים פחות טובים לאותה חברה הנעזרת בשירותיהן מאשר יכלו הן עצמן לאתר בבחירה ישירה.

 

3.      חבר מביא חבר

החברה מעודדת את העובדים להמליץ על מועמדים מתאימים לאייש את המשרות בארגון. ההנחה היא שהעובד הממליץ הוא הממליץ הטוב ביותר. הוא זה המכיר את החבר ואת החברה גם יחד וישכיל לדעת בצורה מרבית אם אמנם יוכל המועמד שלו להשתלב בנקל בארגון. אדם הגיוני המעונין לשמור על מעמדו בחברה יעשה הכל כדי להמליץ על אנשים טובים, ובמידה והשידוך יצליח, יזכה העובד הממליץ בתגמול/בונוס מוסכם או בהערכה אישית ובקידום. הבעיה בשיטה זו, שעל מנת לזכות באותו בונוס, נוטים העובדים להמליץ על מועמדים שאותם הם אינם מכירים. למעשה, במקרה זה המציאות היא שחבר מביא חבר של החבר, של החבר, של...

 

4.      ירידי תעסוקה באוניברסיטאות ובגני תערוכה

בירידים אלה מציבות החברות ביתנים המכילים חומר פרסומי אודות עצמן כולל עלונים בהם מפורטות המשרות המוצעות והדרישות למשרות אותן הן מעוניינות לאייש. זוהי שיטה אפקטיבית במיוחד לגיוסים המוניים של עובדים. היתרון של שיטה זו על פני שיטות אחרות הוא, שלעתים אנשי מקצוע המייצגים את החברה יכולים לראיין ראיון ראשוני עובדים פוטנציאליים כבר בביתן עצמו.

 

5.      פניות יזומות של מועמדים

מאוד מקובלת היום פנייה ישירה של מועמדים לחברות. בכל חברה ישנו מאגר של מועמדים למשרות פנויות בחברה. המועמד מציע את עצמו לתפקיד ובמידה וישנה משרה פנויה התואמת את כישוריו, תבדוק החברה את מועמדותו לעבודה ותזמן אותו לראיון עבודה לכשיבוא תורו.

 

6.      ניידות פנימית בארגון

בארגונים גדולים מקובל לנייד עובדים ממחלקה אחת לאחרת באמצעות שליחת העובד לקורס הסבה או הכשרה מתאימה אחרת. החברה תנקוט בשיטה זו כאשר ישנו מחסור בכוח-אדם לתפקיד אותו רוצה החברה לאייש, או על מנת לחסוך בעלויות ובכאב ראש של גיוס עובדים וכן כדי לשמר עובדים וותיקים וטובים באותו ארגון. באמצעות קורסים המתואמים אישית לצרכי החברה, מסוגלים אותם עובדים יעילים להמשיך ולהתקדם בחברה תוך כדי ניידותם למחלקות אחרות.

 

7.      'נישואים' מחדש

הכוונה לפנייה מחודשת למפוטרים, שיטה המקובלת בחברות היי-טק ובחברות טכנולוגיה אחרות. שם נהוג לפנות למפוטרים ולקרוא להם לשוב לעבודה בחברה. לא מדובר בעובדים שפוטרו כתוצאה מאי-התאמה כי אם לאלה שהפסיקו את עבודתם בחברה בשל צמצומים. לכן, אין בסיטואציה זו משום קיום מתח של ריב או סכסוך עם העובד. היתרון לחברה במקרה זה הוא שהעובד מכיר את הארגון ואת שאר העובדים בחברה, הוא מכיר את הטכנולוגיה, את המוצרים ואת השירותים של החברה ולכן סביר מאוד שעובד זה יתחיל להניב תפוקה מהירה וישתלב יפה בחזרתו. עובד זה יכול להתחיל מיד בעבודה ללא כל צורך ללמוד על המערכת והסביבה בה הוא אמוּר לעבוד.

 

8.     הצבה בחו"ל - Relocation

גיוס העובד ומשפחתו לעבודה בסניף החברה בחו"ל, או לטובת פרוייקט זמני של החברה באתר או אצל לקוח בחו"ל. חיסרון שיטה זו היא שהחברה אינה מבטיחה לעובד המבצע Relocation תעסוקה בארץ כשיסיים את תפקידו בחו"ל.

 

9.      ציידי ראשים

צייד ראשים הוא אדם או חברה המנסים לפתות איש מפתח או פונקציונר בחברה א' לעבור לחברה ב'. לצייד ראשים מטרה עיקרית אחת והיא גיוס האדם הטוב ביותר המבוקש עבור הלקוח. צייד ראשים הוא אדם שיש לו מקורות מידע. הצייד עובד על מספר מועמדים בשנה לא באופן מסיבי, אך מקבל עמלות גבוהות מאוד עבור עבודתו.

מדוע, אם כן, חברה הזקוקה לאיש מפתח אינה פונה ישירות לאותו מועמד? ובכן, אדם כזה שהחברה מחפשת לעתים בעל קשרים עסקיים עם אותה חברה המעוניינת לגייס אותו ויחסים אלה עלולים להשתבש עם פניית החברה במישרין אליו. לכן, עדיף שיעשה זאת צד שלישי על מנת לשמור על דיסקרטיות מלאה. הצייד לעולם לא יציג למועמד את שם החברה עבורה הוא מנסה לגייס אותו, אלא יזמן את המועמד לפגישה אישית. בפגישה זו לא יחשוף הצייד את שם החברה המעוניינת בגיוסו, אלא יגלה לו פרטים עניינים רלוונטיים לתפקיד אותו הוא מיועד לאייש. למעשה, תפקידו של אותו צייד לגשש ורק לאחר שההצעה תתקבל בהסכמה מצד העובד ה'ניצוד' הוא ידאג לגשר בין המועמד לחברה. במידה והעסקה יוצאת אל הפועל, הוא מקבל את שכרו ע"פ הסכם שנקבע מראש.

 

10.   חדשנות - קורות חיים באמצאות ראיון עבודה מצולם

הרעיון - כל מועמד המחפש עבודה, שולח בנוסף לקורות החיים שלו גם סרטון ווידאו בו הוא מציג את עצמו כשהוא במיטבו, נינוח ושליו, ובו מפרט הוא את הרקע המקצועי והניסיון התעסוקתי שלו. בפועל, יש למועמדים אלה היכולת לשלוח 'תקציר של ראיון עבודה' למעסיק פוטנציאלי. בנוסף, יכולים המועמדים להציג למעסיקים גם מכתבי המלצות, תעודות סרוקות וגיליון ציונים או כל מסמך אחר המאשש את קורות החיים שלהם ומשפר את סיכוייהם להשיג את המשרה הרצויה.
מצד שני, למעסיקים יש את הנגישות למידע זה ובכך הם חשופים לאינפורמציה רבה יותר על כל מועמד, דבר המקל עליהם את ההחלטה בבחירת העובדים המתאימים וזימונם לראיון ראשוני בחברה.

במציאות של היום, לכל משרה נשלחים עשרות או אף מאות קורות חיים של מועמדים טובים. למעסיקים אין את הזמן לעבור על שפע קורות החיים שהם מקבלים ובפועל בקושי 15% מהפונים נענים בתשובה חיובית ונקראים לראיון ראשוני בחברה.

פורטל VideoJob מאפשר למועמדים לשלוח למעסיקים ראיון ראשוני מצולם שלהם ובכך יהיו הם חשופים יותר. בפועל, הם נחשפים למעסיקים רבים ללא כל צורך בהימצאותם פיסית מול המראיין במשרדי החברה.

 

 

תדהר צורי,

מתוך הספר "חושבים קריירה"

   תגובות  (3) הוספת תגובה
1.
עבודה בחו"ל 
צחי,ארה"ב (14/04/2008)
2.
http://www.mekudam.com/ 
צחי,תל אביב (07/05/2008)
3.
הייי מאמי אנחנו עושות שיחות וידאו סקס ומצלמות סקס חמות ולוהטות בוואצפ מאמי, מראות לך הכל ועושות הכל, שלח לנו הודעה בוואצפ: 
שירן,koyaf324o3001@trysubj.com,כל הארץ (14/07/2020)
 
© Copyright 2007. All Rights Reserved. לימודי תעודה מטפלת פיתוח אתרים מפת אתר Designed by scoopsites.net